ROK B: HOMILIA NA CZTERNASTĄ NIEDZIELĘ W ZWYKŁYM CZASIE

ROK B: HOMILIA NA CZTERNASTĄ NIEDZIELĘ W ZWYKŁYM CZASIE

TEMAT HOMILY: RASY RODZINNE WSTĘPNE

BY: Fr. Mike Lagrimas

 

HOMILIA:

Marka 6: 1-6

Siedemdziesięcioletnia wdowa miała poważny atak serca. Podczas swojej męki spotkała Pana, który powiedział jej: “Jeszcze nie umrzesz”. Zapytała: “Panie, ile jeszcze lat będę żył?” Pan odpowiedział: “Jeszcze trzydzieści lat”. wieści szybko się odrodziła. Myśląc o trzydziestu latach przed nią, zdecydowała się przejść serię operacji kosmetycznych – lifting twarzy, lifting biustu, botoksu, liposukcję i wiele innych. Miesiąc po tych wszystkich operacjach wyglądała na trzydzieści lat młodszą i piękniejszą. Tydzień później, podczas przechodzenia przez ulicę, uderzyła ją krnąbrna ciężarówka i natychmiast zmarła. W obecności Boga skarżyła się: “Panie, powiedziałeś, że będę żył jeszcze trzydzieści lat. Dlaczego tak szybko umarłem? “Pan odpowiedział:” Och, myślałem, że to ktoś inny. Nie poznałem cię!”

Ewangelia w tę niedzielę jest raczej smutna. Rozumiemy, że Jezus nie był rozpoznawany przez ludzi z innych miast. Ale nie być rozpoznanym, a nawet odrzuconym przez jego kolegów z miasta w Nazarecie, jest naprawdę rozdzierający. Oto dlaczego w Ewangelii napisano, że Jezus nie mógł tam uczynić żadnego cudu, “oprócz uzdrowienia kilku chorych ludzi, kładąc na nich ręce”.

Jest kilka powodów, dla których ludzie z Nazaretu nie rozpoznali Jezusa i nie przyjęli go. Po pierwsze, byli w błędzie. Myśleli, że wiedzą, czym powinien być Mesjasz. Odrzucili Jezusa, ponieważ nie dostosował się do ich błędnej koncepcji prawdziwego mesjasza. Myśleli, że znają Jezusa: że jest on cieślą, synem Marii, prostym i zwyczajnym facetem z sąsiedztwa. Byli tego bardzo pewni, ponieważ znali go od dzieciństwa. “Urazili się na niego”. Jest to klasyczny przykład “Familiarity rodzi pogardę.” Nie wiedzieli, że jego boskość kryje się za ludzkością. Znali go, ale było to tylko powierzchowne. Jak zawsze się mówi: “Mała wiedza jest niebezpieczna”. Zawsze jest podatna na błędy, uprzedzenia i nieporozumienia.

To samo dzieje się z nami. Większość z nas została ochrzczona od niemowlęctwa. Zbyt dobrze znamy Mszę, rytuały, czytania biblijne, homilie i sakramenty. A ta znajomość rodzi pogardę. Widzimy wielu katolików, którzy przychodzą do kościoła w niedziele, a nawet przyjmują Komunię Świętą w krótkich spodenkach i podkoszulkach. Rozmawiają ze sobą w kościele i nawet podczas mszy świętej używają swoich telefonów komórkowych. Msza rzeczywiście stała się dla nich zbyt znajoma. Niestety, mimo że wielu z nas wciąż nie zna podstawowych doktryn naszej wiary. Nie mamy podstawowej wiedzy na temat znaczenia celebracji i nie przywiązujemy dużej wagi do Słowa Bożego. Większość z nas ma już dość rutyny i zwykłych rzeczy, które widzimy w Kościele. Tęsknimy za czymś nowym, czymś ekscytującym, ale nie podjęliśmy jeszcze żadnych wysiłków, aby odkryć dynamiczne piękno i bezgraniczne skarby stojące za tymi zwykłymi i prostymi rzeczami naszej wiary. Dla wielu z nas jest zażyłość, ale nie ma jeszcze najmniejszej intymności z Jezusem i Jego Kościołem. Tak więc łatwo jest odrzucić Jezusa na rzecz czegoś nowego i ekscytującego.

Po drugie, ludzie z Nazaretu nie rozpoznali Jezusa i nie przyjęli go, ponieważ “prorok nie jest pozbawiony czci, z wyjątkiem miejsca swego pochodzenia, rodziny i domu”. Prorok jest rzecznikiem Boga. Mówi to, co Bóg chce powiedzieć swojemu ludowi, bez względu na to, czy podobają mu się przesłanie, czy nie. Jezus jest prorokiem par excellence. W przeszłości Bóg przemawiał przez ludzkie narzędzia; ale teraz Bóg przemawia przez swojego własnego Syna, Jezusa. Nic więc dziwnego, że zostanie odrzucony, nawet przez swoich kolegów z miasta, ponieważ jego przesłanie i nauki były sprzeczne z ich wartościami i z góry przyjętymi wyobrażeniami i wyobrażeniami o Bogu.

I znowu, zdarza się to wielu z nas. Odrzucamy posłańca, ponieważ nie chcemy słyszeć wiadomości. Człowiek uzależniony od palenia powiedział: “Czytałem w gazecie, że palenie jest niebezpieczne dla mojego zdrowia. Więc teraz przestałem. “Jego przyjaciel był zachwycony i zapytał:” Przestałeś palić? “” Nie, “odpowiedział. “Przestałem czytać gazetę”. Jako ksiądz wielokrotnie doświadczałem furii i oburzenia niektórych osób z powodu niektórych homilii, które głosiłem. Prawda jest taka, że ​​nie głosiłem własnych opinii i pomysłów. Głosiłem tylko to, co Jezus powiedział i czego naucza Kościół. Prawda boli. I dlatego posłaniec prawdy jest zwykle odrzucany. Wszyscy prorocy w Biblii zostali zabici, nie przez osoby z zewnątrz, ale przez własnego ludu.

I wreszcie, ludowi z Nazaretu brakowało najważniejszego elementu, aby móc przyjąć Jezusa: dar wiary. Ewangelia powiedziała: “Był zdumiony ich brakiem wiary.” Jeśli wiara może przenosić góry, brak wiary buduje góry, które blokują rękę Boga. Z Jezusem nic nie jest niemożliwe. Ma moc czynienia cudu.

Ale po prostu nie mógł zrobić żadnego cudu w swoim rodzinnym mieście z powodu braku wiary. Wiedział, że w takiej sytuacji mogą powstać katastrofalne rzeczy zamiast duchowych korzyści dla ludzi. Działanie cuda dla ludzi, którzy nie mają wiary, przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jak mówi cytat: “Dla tych, którzy nie mają wiary, żaden cud nie wystarczy; dla tych, którzy wierzą, żaden cud nie jest konieczny “.

Zbadajmy siebie. Czy naprawdę przyjęliśmy Jezusa jako naszego Pana? Jeśli tak, dlaczego nadal wierzymy w przesądy, horoskopy, czytniki dłoni, feng shui i wiele innych niechrześcijańskich praktyk? Pan zaprasza nas teraz, nie tylko po to, aby go poznać, ale, co ważniejsze, aby być z Nim w bliskości, wejść w osobistą relację z Nim, abyśmy naprawdę Go poznali i pokochali. Tak jak Tomasz Apostoł, obyśmy mogli z pełnym przekonaniem powiedzieć: “Mój Panie, i mój Bóg!” (J 20, 28). I podobnie jak Piotr, możemy powiedzieć: “Nauczycielu, do kogo pójdziemy? Macie słowa życia wiecznego. Doszliśmy do wiary i jesteśmy przekonani, że jesteście Świętymi Boga “(J 6, 68-69).

Fr. Mike Lagrimas

Parafia Matki Bożej z Guadalupe Palmera Springs 3, Susano Road Camarin, Novaliches, Caloocan City 1422

Have you donated yet? We are praying and wishing you a great year ahead.

<script src="https://donorbox.org/widget.js" paypalexpress="false"></script><iframe src="https://donorbox.org/embed/we-need-your-assistance" name="donorbox" allowpaymentrequest="allowpaymentrequest" seamless="seamless" frameborder="0" scrolling="no" height="900px" width="100%" style="max-width: 500px; min-width: 250px; max-height:none!important"></iframe>

Please Donate》》》